Blog

Vítejte na mém blogu!
Najdete zde články o jednotlivých aspektech zdraví od spánku, přes stravu, suplementaci a biohacking až po spiritualitu, ale také střípky z mého života.


Chlorofyl – rostlinná krev

Tohle rostlinné barvivo zná asi každý, pokud ho rostliny, přesněji řečeno jejich orgány obsahují, jsou krásně zelené a dokážou přeměňovat energii slunečního svitu na energii, která pohání jejich vlastní organismus. Tomuto procesu se říká fotosyntéza a je v podstatě prvotní branou, kterou se energie dostává do potravního řetězce.

Pokračovat ve čtení…


Co byste měli vědět o aromaterapii?

Aromaterapie neboli léčení vonnými esencemi, je jedním ze směrů přírodních, tradičních, nebo chcete-li alternativních medicín a přístupů. O tom, že se tedy jedná léčbu vůní, kdy jsou vonné esence vstřebávány skrze nosní sliznici a ovlivňují mozková centra, není třeba sáhodlouze psát. Aromaterapie ale umí mnohem více, protože je skvěle uplatnitelná skrze masáž, koupel, nebo obklady – čichový vjem je rázem doplněn o vstřebávání esencí skrze kůži a jejich proniknutí do krve a do míst, kde mohou účinné látky působit.

Pokračovat ve čtení…


Nový e-book je tu a je jím Vyrovnaná kuchařka

Kuchařka s více než devadesáti recepty od snídaní, přes hlavní jídla až po dezerty je nyní dostupná v eshopu a získat jí můžete v elektronické podobě ve formátu pdf. Nenabízí ale jen recepty, nabízí mnohem více v podobě manifestu stravování, který shrnuje základní a nejdůležitější aspekty nastavení dlouhodobě udržitelného zdravého stravování a životního stylu.

Pokračovat ve čtení…


Vánoční poukazy

Včera začal advent, období ukončování jedné etapy a období nástupu nového začátku, blížící se změny, ale hlavně klidu, vnitřního míru, zpomalení.

S blížícími se Vánocemi to v moderní době jde špatně ruku v ruce. Pokud už letos nechcete podléhat nákupnímu šílenství a chcete raději ctít potřebný klid, mír a dělat vše vědoměji, pojďte darovat klíč od dveří ke zdraví z pohledu naturopatie a celostní medicíny.

Pokračovat ve čtení…


Zápisky z duše – ego jako sabotér

Odkud pramení naše strachy? Proč často nejsme schopni překonat překážky, které se ostatním zdají být zanedbatelné, nebo dokonce neexistující?

Důvodů, proč máme nějak nastavenou hlavu, jedeme podle určitých programů a s některými věcmi se dokážeme srovnat jednoduše a s jinými složitě, je mnoho. Něco bezesporu vyplývá z naší výchovy, z raných prožitků, dětských křivd, traumat, rodinných a sociálních vztahů. Mnoho věcí je pak už ale jen pokračováním práce našeho ega.

Pokračovat ve čtení….


Otázky a odpovědi #2 – Otužování

Druhý videolog, tentokrát zaměřený na odpovědi na vaše otázky z oblasti vystavování se chladu, navazuje na článek Síla chladu. Právě v něm najdete všechny potřebné teoretické informace. Jak ale otužování napasovat na specifické případy a na co si dát pozor? To se dozvíte tady.

Pokračovat ve čtení….


Vývar jako základ jídelníčku

Kdybyste si měli vybrat jen jediný nápoj, kromě vody, jaký by to byl?
U mě by to byl jednoznačně hovězí vývar z masa a kostí.

Je zvláštní, jak jsme v mnoha případech přestali dávat hodnotu věcem, které nejsou zabalené do kapsle, slisované v tabletě, není k nim příbalový leták a nemusí nám je nikdo naordinovat. Nestojí velké množství peněz, jako běžná suplementace a nejedná se o nic „extra“. Tohle často platí právě v oblasti zdraví.

Pokračovat ve čtení….


Síla chladu

Z pohledu života v souladu s vnějším prostředím, není pro člověka v mírném pásmu přirozené žít celý rok v konstantních teplotních podmínkách. Protože ale žijeme civilizovaným životem, naučili jsme se ovládnout své prostředí do té míry, že je nám v zimě teplo a v létě příjemné chladno. Na tom samozřejmě není vůbec nic špatného, horší ale je celkové zhoršování životního stylu a úzkostlivé vyhýbání se jakýmkoli větším teplotním odchylkám, které má za následek akorát tak to, že při sebekratším pobytu v chladu většina lidí ihned onemocní.

Pokračovat ve čtení….


Otázky a odpovědi #1: Spánek

První videolog je na světě a s ním i odpovědi na vaše otázky z Instagramu.

Jak moc je spánek důležitý pro vaše zdraví? No úplně nejdůležitější!

A věřte, že každý máme možnost pracovat na jeho kvalitě. Právě na to, co a jak spánek ovlivňuje, jak jít naproti jeho zlepšení a na co si dát naopak pozor, byly vaše nejčastější dotazy.

Pokračovat ve čtení….


Terapie přírodou

Jakou službu udělá pobyt v přírodě vaší psychice? Příroda léčí – takto jednoduše by to šlo shrnout. Proč tomu ale skutečně tak je?

Ten pocit zná asi každý, byť ho třeba není možné slovy vystihnout. Když vyjedete ven z města, snadno zapomenete na své trable, koupete se ve slunečním svitu, posloucháte zpěv ptáků, šumění větru ve větvích stromů a cítíte vůni lesa. A je vám zkrátka lépe.

Pokračovat ve čtení….


Stravování 1.0.1

Pokud potřebujete nastolit skutečně zdravé stravovací návyky, je třeba začít od základů. Pokud tedy tápete, topíte se v záplav doporučení, diet, superpotravin a protichůdných názorů, tohle bude článek právě pro vás. Nebude vás totiž přesvědčovat o žádných zázracích, ale předloží vám prostou pravdu – jedině se SKUTEČNÝM jídlem lze vystavět kvalitní jídelníček, ať už bude jeho výsledná podoba jakákoli, pokud hledáte udržitelnou cestu, tento krok přeskočit nelze.

Pokračovat ve čtení….


Magické slovo biohacking, co v sobě skrývá?

Pokud začínáte každý den vypilovanou ranní rutinou, do které zařazujete i věci, které by jiným připadaly jako mučení a sebemrskačství, suplementaci volíte přesně podle toho, co vás následující den čeká a podle toho, jak se aktuálně cítíte, přes den nenaháníte kávopauzy ani kouřpauzy, ale slunce, spánek je pro vás posvátný, a proto dbáte na spánkovou hygienu a ložnici vylazujete k dokonalosti, dost možná jste biohacker a ani o tom nevíte. No přinejmenším ten naturální. Co vše ale je (a co naopak není) biohacking?

Pokračovat ve čtení….


Dovolená na horách jako dokonalý restart života ve městě

Mohli byste mě poslat do luxusního přímořského letoviska, mohli byste mě poslat do Říma, nebo do New Yorku, nikde bych se ale necítila tak dobře, jako v horách. Proč je tu tento článek jako první? V mnohém mě, Janu, i nás oba s Jirkou, vystihuje. Popisuje náš náhled na život, přístup ke zdravému životnímu stylu …

Pokračovat ve čtení….