Magické slovo biohacking, co v sobě skrývá?

Pokud začínáte každý den vypilovanou ranní rutinou, do které zařazujete i věci, které by jiným připadaly jako mučení a sebemrskačství, suplementaci volíte přesně podle toho, co vás následující den čeká a podle toho, jak se aktuálně cítíte, přes den nenaháníte kávopauzy ani kouřpauzy, ale slunce, spánek je pro vás posvátný, a proto dbáte na spánkovou hygienu a ložnici vylazujete k dokonalosti, dost možná jste biohacker a ani o tom nevíte. No přinejmenším ten naturální. Co vše ale je (a co naopak není) biohacking?

S biohackingem se v poslední době roztrhl pytel, to slovo zní z mnoha koutů sociálních sítí, ale málokdo vlastně ví, kde ten pravý biohacking začíná a jaké rutiny si zaslouží být takto nazývány. Do pláště biohackingu jsou pak oblékány i naprosto banální záležitosti, které často ani nikterak nepřispívají ke zlepšování zdraví, ale společnost je tak vnímat začala.

Mnoho lidí se snaží žít zdravým životním stylem, hlídají si stravování, chodí na trénink, dodržují obecně známé zásady, pohybují se ale v mezích běžné, současné společnosti. To samozřejmě může, nebo nemusí vést k určitým výsledkům, nelze to ale nazývat biohackingem. Ten pravý biohacking by totiž měl vést k maximalizaci individuálních tělesných a duševních kapacit a vytvoření rovnováhy mezi výkonností, dlouhodobě udržitelným zdravím a kvalitou života. Obecně by se dal nazvat cestou k dlouhověkosti, je ale předem jasné, že taková cesta bude pro každého jiná.

Naturální biohacking jako běžná součást života

Ještě před několika desetiletími žili lidé mnohem více v souladu s přírodou a svými biorytmy, a konzumovali kvalitní, živé a zdravé potraviny. A byť nežili v takovém pohodlí a přepychu jako my, bylo to právě jejich prostředí a zdánlivý nedostatek, který je často léčil a zlepšoval jejich výkonnost.

Stejné strategie jako naši předci (a bavíme se zde o 2 – 3 generacích nazpátek ne o pravěku) můžeme využívat i dnes. Díky tomu, že ale většinou žijeme ve městech, pod umělým osvětlením, chodíme málo ven a na slunce, nejsme v kontaktu s přírodou, a konzumujeme nutričně chudé potraviny, tak je pro mnoho lidí snadnější spolknout tabletku nebo koupit nějaké biohackingové zařízení než zařazovat tzv. „naturální“ biohacking, což v podstatě není biohacking, ale naše přirozenost.

Mezi naturální biohacking tak řadíme všechno od kontaktu a prací se zemí, přes pobyt v přírodě, ať již na horách nebo v lesích, vystavování se slunci, meditace, respektování cyklů v přírodě (ať již ročních nebo denních) či spaní v tichu a tmě. 

Tohle všechno je důvodem, proč můžete vidět příznivce naturálního způsobu života, jak se v zimě nakládají do ledové vody, chodí do sauny, obědvají venku na slunci, chodí bosí na trávě, nebo provádějí dechová cvičení. Všechny tyto věci nám totiž dělají nejen dobře, přes prvotní dyskomfort přinášejí pocit blaženosti, zlepšují náladu, ale z dlouhodobého hlediska snižují negativní dopady „moderního“ životního stylu, posilují imunitu, snižují zánětlivost a celkově posilují zdraví.


Co lze řadit mezi naturální a nature-like biohacking?
 • Vystavování se extrémním teplotám
  • Ledové sprchy v rámci denních rutin, v rámci podpory snižování systémové zánětlivosti, odbourávání tukové tkáně, podpory mentálního výkonu a mnoho dalšího
  • Koupání ve studených přírodních tocích a nádržích
  • Nakládání do ledu
  • Kryoterapie
  • Cílené opalování a vystavování se slunci
  • Klasické sauny, infrasauny a parní lázně, ale klidně i potní chýše a metody, které snoubí jak fyzický, tak psychický a spirituální dopad
 • Uzemňování neboli grounding (earthing)
  • Chůze na boso
  • Chůze v uzemňovací, vodivé obuvi
  • Cílené využívání kontaktu se zemí
  • Uzemňovací podložky, prostěradla, oděvy
 • Vystavování se slunci a respektování přirozených světelných podmínek
  • Cílené opalování, nejen v létě, ale i po zbytek roku
  • Vystavování se dennímu světlu přes den
  • Sun chasing – vítání slunce, sledování západů slunce (vhodné pro synchronizaci cirkadiánního rytmu)
  • Blokování modrého světla po setmění a spaní v naprosté tmě
  • Fotobiomodulace – infrapanely, infrakomory
 • Přirozený pohyb
 • Přirozené stravování vázané na lokalitu a sezónu
 • Pobyt v přírodě – který v podstatě zahrnuje většinu zmíněného výše

Tyto věci bychom ale neměli vykonávat pouze v létě a v hezkém počasí (což je ostatně doba, ve které se začínají pravidelně ozývat skeptici sedící v parku na sluníčku s lahváčem se slovy „tohle ale děláme taky a o biohackingu jsme nikdy neslyšeli“, načež s příchodem prvních chladných dnů zalezou do svých přetopených domovů, nahodí péřové bundy a ven vylezou zase až po Velikonocích), ale průběžně po celý rok, a tělu tak dávat neustále signály pro synchronizaci s roční a denní dobou.

To všechno, o čem jsme psali doposud, je jen předsálí „pravého“ biohackingu. I přes to si ale myslím, že právě naturální biohacking je cesta dobře uchopitelná pro drtivou většinu společnosti a jedná si o velmi zdravou a střízlivou cestu. Je to totiž opětovné spojení s přirozenými podmínkami, přírodou a zdravým nepohodlím (vybočení z komfortní zóny), které nám dnes tolik chybí a potřebujeme ho k balancování příliš pohodlného a unifikovaného životního stylu.

Biohacking v moderním pojetí

Za otce biohackingu lze považovat Davea Aspreyho, zakladatele značky Bulletproof, vynálezce dnes již notoricky známé bulletproof kávy, ale také jednoho z prvních lidí, který začal upozorňovat na možnosti využití nootropik pro psychickou optimalizaci a mentální výkonnost. Dave Asprey byl člověkem, který pravděpodobně vymyslel jak pojem biohacking, tak jeho koncept, a dnes je toto slovo dokonce součástí slovníku Merriam-Webster, kde je definován jako:

„Biologické experimentování (jako je editace genů, užívání látek nebo implantátů), které je prováděno ke zlepšení kvality a kapacit živých organismů, především jedinců a skupin nacházejících se mimo klasickou medicínu a vědecký výzkum“.

Pro vznik a využívání omlazujících metod, boj se stárnutím a vyslovené hackování lidského potenciálu byla v USA vždy dobrá půda a není tak náhodou, že prvními klienty byli postarší bohatí lidé a důchodci, kteří si na tamních klinikách nechávali zlepšovat nejen svůj vzhled, ale pracovali i na skutečné podstatě zdraví a dlouhověkosti. A dlouhověkost je právě pointou moderního biohackingu, který stojí na využívání vědeckých přístupů, hi-tech gadgetů, měření tělesných hodnot, monitorování spánku a rozklíčování zdraví pomocí genetických testů, které umožňují nastavit postupy skutečně individuálně a to nejen u starých lidí.

V téhle oblasti lze využívat například různé metody fotobiomodulace, které jsou dobře dostupné i u nás a přináší blahodárný vliv na mitochondrie a celou řadu dalších tělesných systémů, můžete doplňovat pokročilé suplementy (antioxidanty, NAD a jiné) třeba i formou intravenózní aplikace, nebo můžete zabrousit až k hi-endu a využít potenciálu fullerenů (uhlík C60), které maximalizují antioxidační kapacitu mitochondrií a teoreticky tak dokážou prodloužit životnost buněk a celého organismu. Stejně tak je možné si všemožnými způsoby upravovat vlastní bydlení, aby maximálně korespondovalo s vašimi snahami, začít můžete u prosté úpravy ložnice, instalace inteligentního cirkadiánního osvětlení, až po hitech přístroje za stovky tisíc korun (jako je hyperbarická komora, ozónová terapie, floatační tank, ale například i domácí infrasauna).


Osobně si ale myslím, že tyto metody, ať jsou jakkoli skvělé, na náš mozek ale často působí jako další berličky, jako něco zázračného, co nám pomůže být lepšími a zdravějšími bez vynaložení většího (fyzického i psychického) úsilí. A ruku na srdce, kdo z nás se potřebuje primárně vydávat právě touto cestou? Když navíc vezmete v potaz, že mnoho látek a léčiv, které jsou moderními biohackery využívány, jsou současně (a především původně) metodami pro léčbu závažných onemocnění, asi není třeba do detailu popisovat, že se snadno může stát, že se nedostane na ty, kteří je skutečně potřebují. Ne pro zlepšení well-beigu a experimentování, ale pro zabezpečení alespoň základní kvality života, nebo pro jeho prosté zachování. Sama jsem se setkala už s několika lidmi, kteří toto mohou z vlastní zkušenosti potvrdit, protože se potýkají s velmi vážnými zdravotními komplikacemi, ale „díky“ nastavení systému zdravotnictví, jsou odkázáni na léky ze zahraničí. Tyto léky jsou ale často nedostatkovým zbožím, právě z důvodu jejich obecné popularizace..

Na druhou stranu je ale skvělé, že se výzkum směřuje i touto cestou, protože právě díky tomu můžeme objevovat nová zákoutí a nové cesty. Pak už je jen na nás, za jaký konec zodpovědnost za vlastní zdraví uchopíme.

Proč se o biohacking vůbec zajímat?

Ať už svou zodpovědnost za vlastní zdraví a jeho pilování nazýváte jakkoli, vězte, že význam má veliký, bude ale vyžadovat určitou míru vlastní invence, disciplíny a v neposlední řadě i vyhledávání informací. Čas, který do ní investujete se ale vrátí, dost možná budete ve výsledku efektivně zvládat více věcí – ne odsedět v práci více hodin, ale mít energii jak na práci, tak na osobní život/duchovní rozvoj/dosaďte si cokoli, co uznáte za vhodné, to vše jen díky využití svého potenciálu.

Díky podstoupení genetických, hormonálních, nebo i běžných krevních testů se můžete postupně dobrat k rozklíčování vlastního zdraví (jde to ale i bez nich, o tom dále), zjistit, kde máte nedostatky a následně určit, které z nich jsou dané, které z nich jste si vybudovali nevhodným životním stylem a jak je s nimi možné dále pracovat. Mnoho biohackerů pak využívá i moderních způsobů monitoringu tělesných funkcí (např. Oura ring) k tomu, aby měli neustálý přehled o svých tělesných pochodech a spánku. Díky tomu je pak možné testovat nové suplementy a přístupy a vyhodnocovat, jaký efekt mají na zdraví.

Běžné populaci, která není orientována na zdraví (což je bohužel krutá realita, kdy zdraví přikládáme stále menší význam, svěřujeme ho do rukou lékařů a nedbáme na prevenci), už tohle bude znít jako čiré šílenství.
Kouzlo ale tkví v tom, že jakmile jednou poznáte, jak se skutečně projeví změna životního stylu na kvalitě života, už se nebudete chtít vrátit zpět a správný biohacker je tak trochu i healthy lifestyle geek, kterého prostě baví převzít kontrolu nad svým zdravím. Je totiž potřeba si uvědomit, co to vlastně zdraví je. Je to jen můj aktuální stav, kdy nemám virózu nebo nějakou běžnou nemoc? A nebo je to dlouhodobý stav, kdy nemám vleklé chronické potíže a mám tak šanci se v dobré kondici dožít vysokého věku? Biohacking, ať už volíte jakýkoli přístup, může mít (a pravděpodobně mít bude) vliv na první i druhý aspekt vašeho zdraví.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je kopie-navrhu-clanky-blog-1.png.

Možností biohackingu je celá řada a vytvářet si můžete nekonečné množství kombinací pohybových, mentálních i dechových aktivit, suplementů, potravin a metod, které lze aplikovat. Ve výsledku se vlastně jedná o sebepozorování, sebepoznání (ale i bližší poznání potenciálu bylin, suplementů a dalších aktivit a jejich efektivnější využití a kombinování a ne jen jejich plácání jak to příjde pod ruku) a o již zmíněné převzetí kontroly nad sebou samým.

Jak se v tom neztratit?

Do našich končin se hi-tech biohackerské hračky dostávají teprve krátkou dobu a povědomí o nich příliš rozšířené není. Snadno se dá ale podlehnout jejich kouzlu, které může hned následně vystřídat rozčarování nad vysokou cenou nebo špatnou dostupností. Ani tak ale nemusíte věšet hlavu, je totiž potřeba si uvědomit, že princip velkého množství gadgetů a metod nevychází z ničeho jiného, než ze svých přírodních forem, které můžeme využívat dnes a denně naprosto přirozeně a zadarmo. Díky nim můžeme optimalizovat své zdraví a zmírňovat negativní aspekty běžného konzumního života, a stresu.

Co se týče testů, pokud nejste vysloveně fajnšmekři na data, doporučuji je ve dvou případech:

 • Máte vážné zdravotní problémy, běžné postupy nejsou efektivní a vy chcete vědět, na čem jste a zařídit se podle toho.
 • Je vám více než 40 let a je na čase dělat vše v souladu se svým genetickým nastavením.

Pokud do těchto kategorií nespadáte, bude vždy lepší pracovat na základech, jako je cirkadiánní rytmus a spánek, kvalita vody a potravin a stresová eliminace a adaptace, díky kterým prohloubíte svou přirozenou intuici a snadněji tak poznáte, co je pro vás dobré.  Na takovém základu už lze dobře stavět a bude vždy nejdůležitější – naturální biohacking pak snadno začleníte do běžného života, pokročilá suplementace a gadgety se stanou superzbraní, kterou bude stačit využívat střídmě a o to více efektivně.


Tento přístup je ryze mým vlastním vnímáním tématu, přístup jiných lidí se může určitě lišit a nemusí to být špatně. Každý vyžadujeme jinou míru zásahu do vlastního zdraví a výkonnosti, každý budeme lépe tolerovat jiné přístupy, je ale dobré si pojmy více definovat a odlišovat obecně platné zásady životního stylu, eliminovat přístupy, které třeba získaly punc zdraví, ale reálně s ním mají společného pramálo (a jsou-li vydávány za biohacking, udělají z něj buzz word ještě dříve, než se dostane do povědomí širší společnosti) a vzít v potaz i pokročilé přístupy, které sice vyžadují finance, čas i úsilí, ale posouvají nás tam, kam průměrná populace nikdy nedosáhne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *